Insight – Vše, co potřebujete vědět, než se pustíte do SOLIDárNÍHO projektu

“Pro koho ty projekty jsou, co se v rámci nich dá dělat…?” ptali jsme se mezi sebou ještě nedávno, kdykoliv padlo slovo o Evropském sboru solidarity. Pro většinu z nás byl nový evropský program trochu záhadou, stejně jako jeho Solidární projekty. Nakonec ale stačil jeden březnový víkend, přes třicet nadšených aktivních mladých lidí a skvělý program týmu DZS (Dům zahraniční spolupráce) a hledaných odpovědí jsme se konečně dočkali. A s nimi načerpali i ohromnou inspiraci a nadšení, které školení “Vytvoř SOLIDárNÍ projekt” v Chotěboři přineslo. Mrkněte, co jsme si z něj odnesli.

„Dlouho jsem nezažil pohromadě tolik lidí s tak odvážnými a zajímavými plány, jak udělat něco dobrého pro své okolí. Akce mi dobila baterky a dodala pozitivní energii! Pro SkillSpot znamenala hlavně cenné informace a silné povzbuzení k realizaci našeho prvního Solidárního projektu.” vystihl za mnohé z nás Ivo Veselý, zakladatel organizace SkillSpot.

Myslím, že tak nějak by i ostatní shrnuli víkendové školení od DZS, které proběhlo od 1. do 3. března v Chotěboři. Nabilo nás znalostmi a nadějí. Konečně jsme pochopili poslání Solidárních projektů a o to větší máme teď chuť se do nich pustit. Pokud nad tím také uvažujete, dovolili jsme si pro vás sepsat pár užitečných tipů, které jsme si ze školení přivezli.

Pro koho je Solidární projekt?

Máte kolem sebe aspoň čtyři lidi, se kterými se shodnete na tom, že by ve vašem okolí bylo dobré něco změnit k lepšímu? Nebo máte prostě skvělý plán, jak pro své okolí udělat něco dobrého, a jste rozhodnutí pro něj nadchnout pár dalších? Možná chcete uspořádat fotbalový turnaj ve vaší vesnici, který pomůže zlepšit lokální vztahy, nebo vás napadá, jak vysadit pár stromů před vaší školou. Prostě chcete lidem ve své komunitě nějak zpříjemnit život a zároveň tím stmelit kolektiv a ještě se společně něco nového naučit.

V tom případě jste na cestě k Solidárnímu projektu. A tohle jsme si společně s desítkami dalších účastníků v Chotěboři ujasnili hned na začátku. Tak a teď už to jenom sepsat a poslat v elektronické žádosti. Nevíte, jak na to? Nevadí, my jsme taky nevěděli. Během dalších dvou dnů intenzivního školení “Vytvoř SOLIDárNÍ projekt” jsme ale rychle pochopili.

Co všechno je třeba udělat?

Máte skvělý nápad a už víte, že z něj může být Solidární projekt? Od první myšlenky k její realizaci vede cesta tvrdé práce, budeme k vám upřímní. Rozhodně se nevyhnete tomu, že si budete muset prostě sednout, dát dohromady tým, utřídit společně nápady a dát dohromady vaše vize, cíle a aktivity projektu. Nakonec se registrujete do portálu Evropské komise a pak už budete jen sedět a psát a psát až to všechno pečlivě sepíšete tak, že každý pochopí, proč projekt vlastně chcete dělat a komu tím prospějete.

Všechny tyto náročnější procesy jsme během školení pomyslně zakusili všichni, když jsme postupně procházeli workshopy o vyplňování on-line žádosti, financování projektu, vedení týmu, evaluaci projektu etc. Díky úplnosti workshopů jsme někteří byli schopni už druhý den z občas mlhavé prvotní myšlenky vytvořit na papíře základní rysy projektu a ke konci víkendu už se bavit o naprosto konkrétních aktivitách, s jasnými cíli a navíc i s konkrétními potenciálními parťáky do týmu.

Networking je král

Dobrý Solidární projekt dělá hlavně dobrá parta nadšených a aktivních lidí. Spolu s více než třiceti účastníky na školení přijela také spousta inspirace, pozitivní energie a nadšení tvořit něco smysluplného. Takže i těm, kteří nepřijeli s předem promyšleným návrhem projektu, se v jeho průběhu urodil v hlavě nejeden skvělý nápad.

A díky tomu, že jsme už od začátku školení měli příležitosti ke sdílení nápadů na Solidární projekty mezi sebou a k představování zúčastněných neziskových organizací a zájmů účastníků, mohli jsme na místě dát hlavy dohromady a dát tak vzniknout nadějné nové spolupráci.

Program Evropský sbor solidarity je sice ještě v zárodku, ale už teď je jasné, že se máme na co těšit. S více než třiceti nadšenci jsme se o tom přesvědčili na víkendovém školení “Vytvoř SOLIDárNÍ projekt” se zástupci Domu zahraniční spolupráce, kterému bychom tímto chtěli poděkovat za skvělou práci.

Za necelé tři dny nám ukázali, že Solidární projekty jsou vynikající příležitostí pro mladé lidi, kteří chtějí ve svém okolí něco změnit a rozhodnou se pro to opravdu něco udělat. Pochopili jsme díky nim, jak můžeme takové nápady uskutečnit a jak nám v tom program pomůže. Věříme, že Solidární projekty budou už brzy psát nadějné příběhy o mnohých změnách k lepšímu v českých lokálních komunitách. Ale to už je teď jen na nás, tak se dejme do práce. 🙂

Máte nápad na Solidární projekt a hledáte s partou organizaci, která by váš projekt zastřešila, nebo prostě jen parťáka, který s vámi spojí síly? Klidně nám napište na info@skillspot.org a společně už něco vymyslíme. 🙂

Příběhy účastníků – Trénink „Be Active-Be European“ v Lotyšsku
Project report – Art Included
Youth Exchange MAD about EU
28. 6. – 5. 7. | Italy