Od 17. do 24. října 2023 realizovala naše sicilská partnerská organizace Magweb v Palermu Erasmus+ profesní rozvojovou aktivitu Safe Spaces, které se zúčastnili pracovníci s mládeží, studenti a profesionálové z Česka, Estonska, Polska, Litvy, Itálie, Španělska a Řecka.
Projekt se zaměřil na získávání nástrojů a metodologií pro srovnání genderově podmíněného násilí v městech účastníků a v celé EU zvýšením jejich kapacit pro zlepšení inkluzivního zastoupení žen a mužů ve veřejném prostoru a posílením jejich vzdělávacích schopností odbourávat internalizované a externě reprodukované genderové stereotypy a předsudky mezi mladými lidmi prostřednictvím neformálního vzdělávání a používání inkluzivních forem komunikace v online a offline zvyšování povědomí. Na projekt se za Youth Progress vydali 3 dobrovolníci z Česka – Martin, Mirka a Denisa, kteří se s námi podělili o svoji zkušenost …
Martin, Mirka a Denisa vyjeli společně 16. října na erasmácký krátkodobý pobyt do Palerma na Sicílii. Tématem tohoto projektu byl feminismus a safe spaces a pořádala ho sicilská nezisková organizace Maghweb v čele s příjemnou vedoucí původně z ostrovu Skye ve Skotsku – Stellou.
Střetli jsme se už na letišti a bylo to kamarádství na první pohled. Po přistání v Palermu jsme z letiště jeli vlakem do hlavního města největšího italského ostrova, kde ihned jsme zamířili do místního Lidlu, abychom dokoupili artikly na mezinárodní večer. Ten měla pod taktovkou Denisa a její úkol zněl jasně – musíme mít nejlepší kulturní prezentaci ze všech zemí!
Druhý den jsme ráno poznali své kolegy na projektu. Byli zde studenti z Estonska, Polska, Litvy, Itálie, Španělska a Řecka – z toho bylo dvacet dívek a dva chlapci. Po snídani jsme šli do místního komunitního centra, kde jsme pak po zbytek projektu každý den měli přednášky a vedli diskuze o feminismu, sexualitě, genderu a safe spaces.
Během každodenních workshopů jsme probírali témata od utlačovatelských reprezentací k mocenským vztahům, příčině genderových nerovností, souhlasu s „kulturou znásilnění“ a falešným mýtům, které se běžně používají, když se vina za znásilnění připisuje obětem.
“Workshopy mi pomohly vypořádat se s událostmi v mém životě, které jsem v sobě pohřbila,” svěřila se nám jedna z účastnic. Nám pak workshopy pomohly zamyslet se nad rolí, kterou jako občané můžeme mít. Uvědomili jsme si důležitost převzetí odpovědnosti za blaho lidí žijících mezi námi a otevřeně je podporovat i ve veřejném kontextu.
Pochopili jsme, že naše účast na projektu Safe Spaces zlepšila naši schopnost hovořit o inkluzi a dalších s projektem spojených tématech a také, že vnitřní změna je nezbytná k vytvoření pozitivní transformace v sociálním kontextu, ve kterém žijeme.
Poslední den projektu jsme navštívili rybí trh, dali si poslední arancini a zamáčkli slzu v oku při loučení se s ostatními účastníky, se kterými jsme si slíbili, že se ještě jednou shledáme. Palermo se navždy vtisklo do našich srdcí.
…
V rámci listopadového meet-upu pro veřejnost dobrovolníci svoji zkušenost s účastí na projektu Safe Spaces sdíleli s ostatními a zároveň zhodnotili s větším odstupem. Zásadním přínosem projektu pak podle nich byla příležitost seznámit se s pohledy na otázky spojené s tématem genderu a s feminismem u mladých lidí z různých zemí Evropy, přičemž i země původu měla zásadní vliv na jejich vnímání jednotlivých témat.
Účastníci si z projektu odnesli zhodnocení těchto rozdílů, schopnost s tématy lépe pracovat a rozvíjet diskuzi a dále rozvíjet své vlastní projekty spojené s tématem projektu, ať už se jedná o zpracování odborných prací v rámci jejich studií, online kampaně věnované tématu genderu, nebo šíření poznatků a dovedností získaných na projektu za účelem zlepšení povědomí o těchto tématech zejména v České republice.
Tímto bychom rádi poděkovali partnerské organizaci Maghweb za pozvánku k účasti na projektu a těšíme se na další spolupráci v budoucnosti.
*Prohlašujeme že tento článek vyjadřuje pouze názor jeho autorů a Evropská komise neodpovídá za použití informací, které obsahuje.