Příběhy účastníků – Výměna mládeže „Out with the new, in with the old“ v Portugalsku

V říjnu společně Viky, Filip, Veru, Jano a Bára vyrazili na Erasmus+ výměnu mládeže o udržitelné módě do Portugalska. Co se během mezinárodního pobytu naučili o tématu a co na vlastní pěst zažili popisují v článku i ve svých osobních dojmech. 😊

Projekt výměny v portugalském městě Montijo, kamenem co by dohodil z hlavního města Lisabonu, dal českému pětičlennému týmu nahlédnout pod pokličku národa, kde nejen že jedí hodně ryb a Pastel de Nata (místní dezert), ale je i místem, kde v roce 2010 vznikla nezisková vzdělávací organizace „Omnis Factum“, z latiny přeloženo jako „Všichni v akci”, jež se věnuje rozvoji místních i mezinárodních komunit.

„OUT WITH THE NEW, IN WITH THE OLD“ je název desetidenní výměny mládeže (13.10.-22.10.2023), Erasmus+ projektu, který umožnil setkání třiceti zainteresovaným Evropanům ve věku od 18 do 30 let z Portugalska, Itálie, Francie, Řecka, Litvy a České republiky. Sdílet vědomosti, zkušenosti a vize týkající se projektových témat, konkrétně Fast fashion odvětví, cirkulární ekonomiky, udržitelnosti a udržitelné módy, jsme měli možnost během teoretických tematických bloků, následovaných workshopy, při nichž jsme mohli naopak popustit uzdu fantazii a kreativitě. 😊
Během prvních dnů projektu byl čas věnován převážně týmovým aktivitám, při kterých jsme se společně učili a zkoušeli definovat, co vlastně Fast fashion je, jaké společensko-ekonomické jevy a problémy sebou nese, jak se Fast fashion odvětví dotýká lidskoprávní tématiky, a jak zdánlivě vzdálené problémy jsou pro nás všechny mnohem aktuálnější, než by se mohlo zdát.

Před každou novou aktivitou byl prostor pro poznávací a teambuildingové hry. V rámci šicí dílny jsme si každý navrhl svoje vlastní logo, které jsme poté přenesli do podoby ručně vyšité nášivky. Během módní přehlídky jsme vystřídali několik kousků našeho oblečení s tím, že dostaly nový význam i funkci. Po textilním SWAP eventu, jenž jsme uspořádali ve městě Montijo, se kousky oblečení, které si nikdo nevybral, dále kreativně přetvářely a upravovaly v duchu 6R udržitelnosti: „Rethink, Refuse, Reduce, Reuse, Recycle, Repair”.

Viky:
„Fast fashion. Green washing. Udržitelnost. Známe přesný význam těchto pojmů? Jak je objektivně definovat a měřit? Můžeme si položit i další otázku, a to, zdali se shoduje náš životní styl, názory a chování, s dlouhodobou udržitelností? To a mnohem více jsme probírali na projektu Erasmus+ OUT WITH THE NEW, IN WITH THE OLD v Portugalsku. Zároveň bylo velkou výhodou i mezinárodní prostředí ostatních účastníků. Měli jsme totiž jedinečnou možnost nahlédnout na problematiku z jejich úhlů pohledu, a opustit tak naši českou bublinu.”

Filip:
„Účastnili jsme se spousty workshopů, pracovali jsme ve skupinách, zlepšovali jsme své komunikační schopnosti. Velká diverzita lidí z různých zemí mi pomohla poznat odlišné kultury a nahlédnout do života jiných lidí. Hlavní akcí projektu byl takzvaný Swap event, který nebyl jen pro účastníky projektu, ale i pro veřejnost.”

Veru:
„Jak řekla jedna moudrá žena (na kterou pak volně v HP & Ohnivý pohár navazuje Brumbál: „Na těhle cestách je vždycky zajímavý – jakej kousek sebe se ti zrovna zrcadlí.” B
&
„Rozdíly v řeči a ve zvyklostech neznamenají vůbec nic, budeme-li mít stejné cíle a otevřená srdce.” A.B.
„Tahle YOUTH exchange pro mě byla inspirací, spojením, uvědoměním, ale i uvolněním a vznikem nových přátelství. Místo hledání ultimátních řešení – vstup k hlubším porozuměním a snazším přesměrováním pozornosti k mikropohnutkám.“

Jano:
„Jsem velmi rád za možnost sdílet názory napříč světem. Vždy je zajímavé slyšet pohled ostatních lidí a diskutovat o soudobých problémech. Zorganizovali jsme i Swap event, jenž měl velký úspěch, a mnoho účastníků si odneslo nové kousky do šatníku, ze kterých měli velkou radost.”

Barbora:
„Mezinárodní projekty vnímám jako platformu pro sdílení. Sdílení myšlenek, světového názoru a možnost pro tvorbu přeshraničních přátelství. Nikdy nevíte, koho na svých cestách potkáte, jak vás bude inspirovat, a jaké projekty z těchto setkání v budoucnu mohou vzniknout.”

Evropské projekty výměny mládeže nejsou pouze o studiu jedné konkrétní problematiky, ale i o prohlubování znalostí kultur jiných států Evropy. Poznávání cizích zvyklostí, společně s tvorbou pozitivních vztahů, jsou zvlášť v dnešní době důležitou součástí společenské integrace napříč všemi vrstvami populace.

*Prohlašujeme že tento článek vyjadřuje pouze názor jeho autorů a Evropská komise neodpovídá za použití informací, které obsahuje.

AKCE & EVENTY – Mladí volí: workshop a simulace na téma „Volby do EU“
Příběhy účastníků – Trénink „Be Active-Be European“ v Lotyšsku
Project report – Art Included