V prvním říjnovém týdnu se Leontýna, Žofie a Olga zúčastnily tréninkového kurzu „CyberPeace“ v lotyšském městě Rézekne v rámci programu Erasmus+. Projekt se zaměřoval na rostoucí problém kyberšikany, se kterou se v Evropě setká až třetina mladých lidí. Tento typ šikany má vážné dopady nejen na oběti, ale i na jejich okolí, včetně školního prostředí. Jaký zážitek si z projektu český tým odnesl? Čti dál a dozvíš se to. 😊
V říjnu jsme se jako tříčlenný český tým vydali na týdenní Erasmus+ tréninkový kurz do krásného městečka Rézekne v Lotyšsku. Projekt probíhal od 3. října do 9. října a zaměřoval se na kyberbezpečnost a prevenci kyberšikany.
Na projektu se setkalo 30 účastníků z 10 zemí (Itálie, Chorvatsko, Makedonie, Bulharsko, Rumunsko, Česká republika, Lotyšsko, Gruzie, Ázerbájdžán a Maďarsko). Výuka probíhala v neformálním duchu v kongresovém sále hotelu Latgale v centru města Rézekne. Lotyšské lektorky Liga a Ilse připravily program nejen pro vnitřní prostory, ale také s možností poznat město a jeho okolí.
Kyberbezpečnost, ochrana osobních údajů na internetu a boj s kyberšikanou byly hlavními tématy všech aktivit. Na tuto problematiku nahlíželi mladí lidé z různých profesí či studijních zaměření, lidé z různých zemí a s různými životními příběhy. Pomocí konverzací, workshopů, dramatického zpracování konkrétních událostí a sdílení zkušeností z jednotlivých zemí si měli možnost vzájemně předat své znalosti, zkušenosti a názory.
Principem společných aktivit bylo již zmíněné neformální vzdělávání, a tak byly aktivity nejen obohacující, ale i zábavné. Lektorky i účastníci využívali různé výukové nástroje – od fixů a papíru přes tablety, počítače, projektor a telefony. Součástí „výuky“ byly prezentace, ankety, dotazníky, výukové aplikace a filmy.
Kromě nových znalostí jsme si osvojili nebo zdokonalili schopnosti komunikace v angličtině, aktivního naslouchání, rovnocenné diskuse a týmové spolupráce.
Velmi zajímavým zpestřením programu byla návštěva mládežnického centra ve městě Rézekne, které funguje podobně jako u nás domy dětí a mládeže. Ve městě s 25 tisíci obyvateli poskytuje toto centrum především dětem a mládeži 140 různých aktivit týdně – děti si mohou vybírat mezi hudebními, výtvarnými, sportovními, technickými nebo dramatickými kroužky. Veškeré aktivity mají děti zdarma a jsou financovány městem Rézekne.
Kromě témat spojených s kyberšikanou a bezpečností na internetu probíhala přirozená mezikulturní výměna mezi účastníky projektu. Po celý týden jsme spolu měli možnost trávit čas během přestávek, ve volném čase po společném jídle a při večerních aktivitách. Měli jsme štěstí na počasí a prožili jsme několik krásných podzimních dnů při procházkách městem nebo třeba u místního jezera (Rézeknes ezers).
Zážitky a vzpomínky na tento projekt a nové přátele s námi zůstanou navždy. Objevili jsme kouzlo Lotyšska, navázali jsme nová přátelství s lidmi z různých zemí a obohatili jsme svůj pohled na svět. Uvědomili jsme si, že nikdo z nás nežije pouze ve své zemi, ale všichni jsme součástí Evropy.
„Bylo skvělé poznat lidi z celé Evropy a ještě se k tomu něco přiučit. Moc jsem si to užila!“
– Lea
* Projekt CyberPeace je financován Evropskou unií.