Příběhy účastníků – tréninkový kurz Whose Planet? v Itálii

Na konci září se skupina čtyř účastníků z České republiky vydala na mezinárodní tréninkový kurz „Whose Planet?“ do Palerma. Ten spojil účastníky z různých evropských zemí, aby diskutovali o environmentálních otázkách, spravedlnosti a roli aktivismu a nerovnostech.

Tréninkový kurz probíhal od 23. října do 1. listopadu a jeho hlavním cílem bylo prozkoumat, jak jsou otázky ochrany životního prostředí propojeny s lidskými právy a sociální spravedlností. Na projektu se setkali účastníci z České republiky, Portugalska, Řecka a Itálie, což přispělo k bohaté multikulturní výměně názorů a zkušeností.

Během celého týdne jsme měli příležitost diskutovat o problémech, jako je klimatická nespravedlnost, znečištění v chudších regionech a nerovný přístup k přírodním zdrojům. Hlavním bodem programu byla simulace, která nám umožnila zažít na vlastní kůži rozhodovací procesy týkající se rozdělování zdrojů a ochrany ekosystémů v různých částech světa. Bylo fascinující vidět, jak různé země přistupují k otázkám udržitelnosti.

Jednou z nejzajímavějších aktivit byla návštěva místní komunity v Palermu, která se potýká s následky těžkého průmyslu. Místní obyvatelé nám poskytli vhled do toho, jak znečištění ovlivňuje jejich zdraví a každodenní život, a jak se snaží skrze komunitní projekty dosáhnout spravedlivějšího rozdělení zdrojů a čistšího životního prostředí.

Metodika „learning by doing“ byla hlavním principem projektu. Kromě teoretických seminářů jsme se aktivně zapojili do workshopů zaměřených na ekologický aktivismus, plýtvání v olejním, fashion a industriálním průmyslu a kreativní přístupy k řešení ekologických problémů. Jeden z workshopů byl zaměřen na vytváření svého vlastního workshopu a materiálů pro šíření povědomí o nerovnostech, které jsme následně představili sobě, ale i místnímu publiku.

Jedním z největších přínosů projektu byla možnost setkat se s lidmi z různých koutů Evropy. Během večerních kulturních programů jsme se vzájemně seznamovali s tradicemi a kuchyní jednotlivých zemí. Pro českou skupinu byl zážitkem nejen objevování italské kultury, ale také poznávání způsobů, jakými různé národy přistupují k problémům životního prostředí.

Tento výjezd nám otevřel oči k tomu, jak nespravedlivé může být rozdělování environmentálních problémů mezi různé sociální vrstvy a regiony. Každý z nás si odnesl nejen nové přátele a zkušenosti, ale také hlubší uvědomění, jak důležité je bojovat za spravedlivější a udržitelnější budoucnost pro všechny.

„Projekt mi dal příležitost prozkoumat, jak je ochrana přírody úzce spojena s lidskými právy. Byla to neocenitelná zkušenost, která mě inspirovala k tomu, jak můžu já sama přispět ke změně. Nejvíce mě překvapilo, jak odlišně vnímají problémy životního prostředí lidé z různých zemí. Bylo úžasné si vyměňovat zkušenosti a nápady, jak můžeme společně pracovat na lepší budoucnosti.“

– Pavlína

„Tento projekt byl nabitý dobrou energií a novými znalostmi a dovednostmi, které mě určitě posunuly dál. Climate Justice teď určitě beru jako mnohem širší pojem, než dříve. Zaměření na práci s mladými lidmi v tomto tématu mi velmi sedlo a myslím, že to bylo přínosem i pro všechny ostatní, kteří aktivně pracují s nějakým týmem. Jednalo se o velkou mezinárodní zkušenost, která mi rozhodně rozšířila obzory.“

– Katka

„Projekt, kterého jsem se zúčastnila, mi za pouhý jeden týden otevřel oči a ukázal zcela jiný pohled na to, jak bychom se k sobě a přírodě měli lidé chovat. Celá skupina, včetně hlavní organizátorky Stelly, mě neskutečně inspirovali a posunuli jiným směrem. Setkání s lidmi z jiného prostředí, kultur a zvyků je neobyčejným zážitkem, který se těžko popisuje. Celé téma projektu mi do dnešního dne zůstává v mysli a více se zamýšlím, jak bych mohla být lepším člověkem v této společnosti, jelikož každý krok k lepšímu se počítá. Bylo pro mě neskutečně zajímavé sdílet názory s lidmi, kteří se této problematice více věnují. Jediné, co mohu na závěr říct, je, že všem doporučuji si podobný projekt zažít. Otevře vám to nové dveře, možná k vám samotným, nebo k lidem z celého světa.“

– Eliška

* Projekt Whose Planet? je financován Evropskou unií.

Annual Conference and Meeting of Partners in Niš, Serbia
Příběhy účastníků – mezinárodního semináře EuroECO ve Španělsku