V první polovině října se čtyři účastnice z České republiky vydaly na tréninkový kurz „All You Can Love“ v italském Palermu. Co na projektu zažily Marie, Šárka, Lucie a Sára? Jaké poznatky a zážitky si z podzimní Itálie odnesly? To se dozvíte v dnešním článku, kde se podělily o své zkušenosti.
Tréninkový kurz probíhal od 23. října do 1. listopadu a jeho hlavním cílem bylo prozkoumat, jak jsou otázky ochrany životního prostředí propojeny s lidskými právy a sociální spravedlností. Na projektu se setkali účastníci z České republiky, Portugalska, Řecka a Itálie, což přispělo k bohaté multikulturní výměně názorů a zkušeností.
Na tréninkovém kurzu „All You Can Love“ pod záštitou Erasmus+ se setkali účastníci z České republiky, Litvy, Polska, Portugalska, Řecka a Itálie. Projekt probíhal převážně v komunitním centru BOOQ Palermo v termínu od 14. do 22. října. Hlavním cílem projektu bylo představit účastníkům metody neformálního vzdělávání na témata genderové identity, sexuální orientace a různorodých forem vztahů.
Témata jako stereotypy, souhlas (konsent) a inkluze propojovala všechny aktivity projektu, díky čemuž jsme na ně mohli nahlížet z různých úhlů pohledu a prostřednictvím zkušeností lidí různých věkových kategorií z šesti evropských zemí. Velkým tématem byla citlivá sexuální výchova, která kladla důraz na inkluzivitu, konsent a bezpečnost. Například při simulovaném večírku jsme zábavnou formou pochopili, jak snadno se šíří sexuálně přenosné infekce. Přelévali jsme čistou vodu z kelímku do kelímku, přičemž tři kelímky obsahovaly kromě vody i sůl. Když jsme si na závěr všichni společně připili, mnohé čekalo nepříjemné překvapení.
Většina aktivit neformálního vzdělávání byla založená na týmové práci. Patřilo sem pantomimické ztvárnění různých situací, během nichž ostatní posuzovali, zda byly v pořádku z hlediska souhlasu, tvorba informačních letáků o sexuálně přenosných chorobách nebo diskuse o sexuální výchově v jednotlivých zemích. Vyvrcholením projektu byl den věnovaný našim vlastním vzdělávacím aktivitám. Po rozdělení do pěti skupin jsme měli hodinu na přípravu vlastního tématu a aktivity, kterou jsme následující den ve skupinách realizovali.
Projekt organizovaný palermským sdružením Maghweb byl součástí jeho aktivistické práce v oblasti transfeminismu, posilování postavení žen, genderové rovnosti a sexuálních a reprodukčních práv. Zkušené facilitátorky dokázaly vytvořit v centru historického města bezpečný prostor, kde mohli účastníci sdílet své příjemné i traumatizující zkušenosti.
Kromě organizovaných aktivit, které většinou trvaly od rána do pozdního odpoledne, probíhala mezi účastníky spontánní mezikulturní výměna. Trávili jsme spolu čas během pauz, společných jídel v místních restauracích i ve volných chvílích. Navštívili jsme pouliční festival Ballaró Buskers, procházeli se úzkými uličkami Palerma a nechyběla ani tradiční hra Městečko Palermo.
Na kulturním večeru jsme představili ostatním české tradice, naučili je mazurku a zatančili si při „Jede, jede mašinka“. Pod vedením italských účastníků jsme zpívali Sarà perché ti amo (a rozhodně ne naposledy během tohoto projektu), ochutnávali národní pochoutky šesti zúčastněných států a zatančili si tradiční řecké a polské tance.
Projekt byl nejen vzdělávací, ale i obohacující díky propojení rozmanitých kultur, názorů a zkušeností. Atmosféra, kterou se organizátorům podařilo vytvořit, nám umožnila nejen naučit se něco nového, ale také se cítit součástí pestré mezinárodní komunity.
„Tento projekt mi v mnoha ohledech otevřel oči a přiměl mě zamyslet se nad tématy, nad kterými jsem dříve ani neuvažovala. Prostředí italského Palerma bylo nádherné, organizátorky měly vše skvěle připravené a já si odvážím spoustu krásných vzpomínek, zážitků a nových kamarádů.“
– Lucie
„Na tomto projektu mě nejvíce oslovili lidé, kteří se na něm podíleli. V první řadě organizátoři, kteří vytvořili příjemné prostředí, kde se nikdo nebál být sám sebou a autenticky se projevit, zároveň dokázali program předat zábavnou formou. V řadě druhé to byli účastníci – to nejcennější, co si z projektu odnáším, jsou právě nově vzniklá přátelství.“
– Marie
„Projekt All You Can Love mi díky účastníkům s odlišnými životními zkušenostmi, pocházejícím z různých koutů Evropy, umožnil nahlédnout na moje srdcová témata z nové perspektivy. Pečlivě připravený program ve mně podnítil touhu dále se vzdělávat a především se angažovat v neformálním vzdělávání i v České republice. Kromě sicilských suvenýrů si tak odvážím nové znalosti, zážitky, přátelství i cenné poznatky o sobě samé.“
– Sára
„Tento projekt byl už mým několikátým v pořadí a musím podotknout, že byl i jedním z nejlepších. Itálie byla krásnou změnou oproti sychravému českému počasí a účastníci tohoto projektu přinesli slunce i mojí duši. Náplň projektu byla skvěle promyšlená a určitě si z něj odnáším mnoho inspirace pro vlastní aktivity. Všem vřele doporučuji!“
– Šárka
* Projekt All You Can Love je financován Evropskou unií.