Příběhy účastníků – mezinárodního semináře EuroECO ve Španělsku

Na začátku prosince se ve španělské Hondarribii, krásném městečku v Baskicku u hranic s Francií, konal mezinárodní seminář EuroECO, na kterém se setkali účastníci z Itálie, Chorvatska, Francie, Portugalska, Řecka, Španělska a České republiky. Co na projektu zažila Anna a Kačka? Co se nového dozvěděly? To se dozvíte v dnešním článku, kde se podělily o své zkušenosti.

Mezinárodní seminář probíhal od 2. prosince do 8. prosince a hlavním cílem semináře bylo sdílet osvědčené postupy, zdroje a nástroje pro podporu aktivismu, účasti a ekologické udržitelnosti mezi mladými lidmi. Seminář se zaměřil na péči o životní prostředí, boj proti klimatickým změnám a udržitelnost jako prostředek k zapojení mládeže. 

Každý den jsme začínali s rozehřívacími aktivitami, neboli energizers, které nás vždy nakoply k celodenní práci. Program byl velmi rozličný, prošli jsme si diskusními panely, konstruktivistickou výukou i neformálními inspirujícími rozhovory, a to vše za pomocí metod neformálního vzdělávání. Měli jsme možnost porovnat přístupy k tématům ekologie a inkluzivity v různých zemích, což nám poskytlo cenné pohledy na to, jak se tato témata řeší v různých kulturních a sociálních kontextech.

Primárním jazykem byla angličtina, nicméně se na projektu sešlo velké množství lidí, kteří mluvili španělsky velmi dobře, tudíž jsme si mohli procvičit španělštinu nejen s tamějšími účastníky a facilitátory, ale i s ostatními účastníky.

Součástí našeho semináře byl i kulturní večer, který nám umožnil poznat kultury ostatních účastníků projektu. Každá země přinesla něco unikátního, ať už to byly místní speciality, sladkosti, nebo nápoje. Kromě gastronomických zážitků jsme se také naučili základy tanců z různých koutů Evropy.

Kvitujeme přiměřené množství volného času, který jsme mohli strávit dle libosti. Obvykle se mnoho účastníků projektu sešlo a vyrazilo společně do města (pokud to počasí dovolilo), na pláž či na procházku.

Rovněž jsme měli možnost navštívit město San Sebastián, kde jsme při typickém severošpanělském počasí (za vydatného deště) strávili celý den a nasáli tak vánoční přímořskou atmosféru. Během tohoto dne jsme rovněž navštívili město Irun, kde jsme se seznámili s pětadvacetiletou slečnou, která se rozhodla následovat svůj sen a vybudovala vlastní jablečný sad. Z ekologicky vypěstovaných jablek vyrábí cidery a mošty, které jsou velmi typické pro baskickou oblast. Z této návštěvy jsme si odnesli nejen spoustu nových poznatků o udržitelném zemědělství a místní kultuře, ale také inspiraci k tomu, jak je důležité jít si za svými sny. Ohiana pak následující den přijela do Hondarribie a my jsme mohli ochutnat její cider a džus. Také nás naučila tradiční baskický tanec a ukázala nám některé jejich typické zvyky.

Během semináře jsme se toho naučili opravdu hodně, a to nejen od organizátorů a facilitátorů, ale především od sebe navzájem. Každý účastník přinesl svůj unikátní pohled na probírané témata.

„Je obecně známo, že projekty tohoto typu člověka mění. Nemám přehnaně patetickou ani sentimentální povahu, ale i tak v tomto tvrzení vidím pravdu. Zdá se mi, že jsem během projektu byla součástí něčeho velmi hezkého a důležitého.“

Anna

„Tento projekt byl skvělou zkušeností, která nám umožnila setkat se s lidmi z různých evropských zemí a diskutovat o důležitých tématech. I během krátké doby, kterou jsme na projektu strávili, jsme získali nové perspektivy a inspiraci. Určitě bych tento projekt doporučila každému, kdo chce rozšířit své obzory a získat cenné zkušenosti.“

Kateřina

Annual Conference and Meeting of Partners in Niš, Serbia
Call for Youth Workers Training on Networking and Advocating
23. 2. – 1. 3. | Lithuania