V březnu 2023 jsme po covidové odmlce konečně zrealizovali dlouho plánovaný projekt výměny mládeže Erasmus+ s názvem English on the scene. Cílem bylo pomoct účastníkům zlepšit jejich angličtinu, aby dosáhli na lepší pracovní i studijní příležitosti, zlepšit jejich komunikační dovednosti a mnoho dalších schopností, které využijí v každodenním profesním i osobním životě. Hlavním učebním nástrojem 8denního pobytu účastníků byla divadelní improvizace – naprosto nenahraditelný způsob, jak upevňovat spolupráci (a přátelství!), rozvíjet potenciál a zažít přitom spoustu srandy a momentů, které se už nezopakují! A jaký měl projekt přínos pro účastníky? Zeptali jsme se jich… 😊
Výměna mládeže proběhla (pro mnohé z nás bleskověji, než bychom si přáli) od 17. do 24. března v Jizbici pod Blaníkem, překrásném klidném reakreačním areálu obklopeném přírodou, a sjelo se na ni tentokrát 36 účastníků z Itálie, Rumunska, Srbska, Turecka, Francie a Česka. Výběr partnerů se tentokrát zaměřil na země s nízkou úrovní znalosti angličtiny u mladých lidí, program tak počítal s velkým rozptylem jazykové úrovně účastníků, který ale v žádném případě nebyl překážkou! Improvizační hry nabízejí nepřeberné možnosti, jak se vypořádat s jazykovou bariérou, o čemž se všichni velmi rychle přesvědčili… 😊
„Spousta lidí si myslí, že improvizace je o tom být vtipný a rychlý. Ale improvizace je ve skutečnosti o spolupráci, důvěře a odolnosti vůči neúspěchu. Zaměřuje se na společné budování něčeho, v tomto případě představení, prostřednictvím dohody a jasné komunikace. Jde o to vycházet se svými partnery na jevišti a všichni jsme se mohli solidně procvičit v týmové práci. Kromě toho dovednosti získané v improvizaci pronikají do všech aspektů lidského života od budování sebeúcty až po lepší kontrolu nad vlastním veřejným vystupováním. Je to skutečně užitečná forma umění, pokud jde o učení o sobě a o tom, jak budovat vztahy s ostatními,“ vysvětluje David Neale, facilitátor improvizačních her.
Improvizace skutečně otvírá obzory, donutí člověka poznat lépe sám sebe, vcítit se do druhých a rychle se adaptovat na nové situace. Najednou se přestáváte bát být sám sebou, vrhnout se do něčeho nového nebo prostě jen risknout, že uděláte chybu. „První den projektu jsem byla plná strachu z odmítnutí, odsouzení a také plná nedůvěry ve vlastní schopnosti. První věc, která se mi podařila, jakmile začaly společné aktivity, je zbavit se všech těchto obav; okamžitě jsem pochopila, že chyby jsou v pořádku, že jsme v tom všichni společně a nikdo tě nesoudí. Jakmile můj strach opadl, skupina se začala více poznávat. S lidmi jsem vycházela překvapivě rychle – a to bylo velmi uklidňující. Aktivity projektu i způsob, jakým jsme se rozhodli nakládat se svým volným časem – to vše přispělo k tomu, že jsme se všichni sblížili,“ popisuje dojmy Gabriela, účastnice z Rumunska.
„Potkala jsem spoustu lidí, kteří mě inspirovali, a projekt mě naučil, jak si být v angličtině jistější. Praha byla tak krásná a já se cítím hrozně šťastná, že jsem ji měla možnost navštívit. Aktivity a workshopy byly poutavé a interaktivní a měla jsem pocit, že jsem měla možnost se hodně naučit o improvizačním divadle a o tom, jak vlastně funguje,“ shrnuje Şevval, účastnice z Turecka.
A nejenom improvizační cvičení a hry pomohly ke spřátelení účastníků – ke všemu přispělo i mezikulturní poznávání, o které se postaraly kulturní večery, během kterých účastníci kreativně představili své země, jejich kultury a zajímavosti, a nechyběl ani společný táborák kolem ohně a kytarové večery, bez kterých si mezinárodní projekty už snad ani neumíme představit. 😊 „Lidi, které jsem na projektu potkal, včetně organizátorů, byli úžasní, a jsem rád, že jsem je všechny poznal. I když některé workshopy zpočátku působily trochu zvláštně, pochopil jsem, že byly promyšlené a skvěle pomáhaly prolomit ledy ve skupině. Pomohly nám zapojit se a užít si spoustu legrace,“ říká Asil, účastník z Turecka.
Navíc se účastníci dozvěděli prostřednictvím týmových workshopů o možnostech rozvíjení jazykových dovedností prostřednictvím nejrůznějších nástrojů pro samostudium, seznámili se blíže s programem Erasmus+ a příležitostmi, které nabízí, a užili si parádní exkurzi do Prahy, ze které si přivezli neméně společných zážitků a nových poznatků o české kultuře.
Techniky improvizačního divadla a jejich potenciál byly nicméně středobodem projektu, veškeré divadelní hry a cvičení tak směřovaly jednoznačně k jedinému – závěrečné divadelní show, do jejíž her se postupně zapojili všichni účastníci, a vyzkoušeli si tak, co všechno se za 8 společných dní naučili! 😊 „Zažili jsme něco, co se stane pravděpodobně jednou za život. Měli jsme možnost vystoupit ze své komfortní zóny a stát se někým tak trochu jiným. Nevím jak ostatním, ale mně osobně to moc pomohlo, protože jsem si uvědomil, jakým mužem mohu být. Jedinou výtku, kterou mám, je, že to celé netrvalo déle/věčně!“ řekl Antonije, vedoucí skupiny ze Srbska.
Projekt English on the scene dal účastníkům nejenom možnost vyjet za dobrodružstvím, poznat nové prostředí, kamarády a kultury, ale také je pochopit, vcítit se do druhého, porozumět jiným úhlům pohledů a mentalitám, a vytvořit skutečně výjimečná pouta.
A co ty, chystáš se také někam vyjet? Sleduj náš Facebook a Instagram, napiš nám youth.progressCZ@gmail.com a zjisti, kam se s námi můžeš vydat ještě tento rok! 😊
*Prohlašujeme že tento článek vyjadřuje pouze názor jeho autorů a Evropská komise neodpovídá za použití informací, které obsahuje.