Příběhy účastníků – výměna mládeže „Decolonising Narratives“ v Itálii

V květnu se tým 7 účastníků z Česka vydal na jarní dobrodružství do italského Palerma – na výměnu mládeže Decolonising Narratives, jejímž cílem bylo vybavit mladé lidi znalostmi, dovednostmi a nástroji k identifikaci a analýze dezinformací a fake news o migraci do EU v online i offline prostoru, a dokázat se jim aktivně bránit. Během týdne se Magda, Daniils, Tural, Adéla, Illia, Karolína a Štěpán detailně sblížili s tématem, které přitahuje extrémní množství dezinformací v médiích evropské společnosti. O tom, co na projektu zažili a co si z něj odnesli, čtěte dále!🙂

Decolonising Narratives – přesně to byl název projektu, kterého se naše česká skupina účastnila od 6. do 14. května v italském Palermu. Setkali jsme se zde s účastníky z dalších tří evropských zemí, konkrétně z Řecka, Itálie a Litvy. 

Jak je z názvu projektu zřetelné, řešili jsme zde hlavně migraci, migrační zákony a migrační politiku. První den projektu jsme měli na programu spoustu seznamovacích aktivit a nastavení pravidel, kterými se budeme řídit, abychom si vytvořili bezpečně prostředí po celou dobu projektu.

Na začátku druhého dne jsme si pověděli, kdy byl poprvé definován člověk a nebo například kdy byla definována “bílá a černá rasa” – pro ty, které by to zajímalo, bylo to definované až v roce 1669. Poté jsme se už začali přímo zaměřovat na téma projektu. Nejsilnější si, myslím, pro nás byla role play hra, kterou nám přišli představit spolužáci naši organizátorky. Vylosovali jsme si cestovní pas a životní příběh člověka, který migruje. Já jsem byla Husan Haasen, čtyřicetiletý pán, který pocházel z Bangladéše a který musel kvůli přírodním katastrofám opustit svou zemi a chce najít lepší místo pro žití, a tak se vydal do Evropy. Jakmile jsme obdrželi nas “pas” a nastudovali si nás příběh, museli jsme procházet různými kontrolami, čekat několik i několik desítek minut, než příjdeme na řadu, nebo jsme vyplňovali formulář, který byl v jazyce, kterému nikdo nerozuměl a neměli jsme možnost překladu. Na vlastní kůži jsme si tak vyzkoušeli, jak se musí člověk který chce migrovat do Evropy, cítit. Byl to hrozný pocit. Odpoledne jsme si pak pověděli přímo, jaké zákony migraci ošetřují a jak to přesně funguje na úřadech a policejních stanicích, když chce člověk migrovat do Evropy a jak pak čeká klidně i dva roky na potvrzení.

Jeden den jsme i věnovali procházce po městě a diskuzi o problémech, které provázejí Palermo. Stella, naše organizatorka, nám při této příležitosti ukázala zajímavá skrytá místa, takže jsme tak měli inspiraci, kam se vydat ve volném čase.

Poslední a podle mě i hodně zajímavá aktivita neformálního vzdělávání začala tak, že nám Stella vyprávěla o dvou případech, kdy se EU nezachovala spravedlivě a dobře k migrujícím. První případ se odehrál na moři, kdy na člunu plulo několik migrantů a ti narazili na italskou loď, která je “zachránila” a námořníci jim na lodi řekli, že poplují do Evropy. Nakonec však dostali nařízeno, ze je mají odvést zpátky do Tuniska, kde byli poté mučeni. Celý případ se řešil u Evropského soudu pro lidská práva. Druhý případ se stal ve Španělsku na hranicích, kdy pár migrantů chtělo přelézt zeď do Evropy a hraniční strážníci je dopadli, zbili a vrátili je zpátky. Tito migranti též podali oznámení k Evropskému soudu. Oba dva případy se opravdu staly a my jsme měli za úkol si jeden z nich vybrat a ve skupinkách je kreativně zpracovat. Jedna skupinka to udělala hodně interaktivně, kdy nás rozdělili na dva týmy – žalobce, kterými byli migranti, a strana obžalovaných, kterým byl stát Itálie, a vedli jsme proti sobě soud. Další skupinka vymyslela kreativní video, které bylo vytvořené z fotek zachycujících migranty přelézající zeď a dozorce, který jim začne ubližovat. Další skupinka též zpracovala video, které bylo zakončené reálnými záběry uprchlíků. Po každém představeném projektu jsme vedli debatu, která nás donutila k zamyšlení o velmi důležitém a smutném tématu.

Večery jsme trávili většinou společně procházkami po městě, nakupováním suvenýrů a nebo v jednom krásném italském podniku, kde nás obsluhoval přátelský Francesco, který pro nás spojoval asi 6 stolů, abychom všichni mohli sedět spolu.

Z projektu jsme si všichni odnesli cenné zkušenosti a znalosti. Líbilo se nám, s jakou vážností bylo téma migrace pojato, a také s ním spojené produktivní a přínosné diskuze. Výměna mládeže byla skvělé zorganizovaná a odborné znalosti organizátorů předčily naše očekávání, díky nim jsme si prohloubili vědomosti o migrační politice a zjistili, že problematika je složitější, než se zdá. Také neformální aktivity jako procházky po městě, ochutnávání místních dobrot (italské jídlo nemohlo být lepší) a koupání v moři pomohly vytvořit krásná přátelství mezi účastníky. Projekt nám tedy přinesl nejen nové znalosti a osobnostní růst, ale také nové přátele a nezapomenutelné zážitky, které si budeme dlouho pamatovat…

– Účastníci projektu

Tento projekt měl za mě vše. Hodnotné neformální vzdělávání, výborné jídlo, skvělou organizátorku Stellu, která měla velmi odborné znalosti v oblasti migrační politiky, takže jsem si prohloubila znalosti v této oblasti, a díky tomu zjistila, že to není tak jednoduché, jak se může zdát. Společně jsme se pak ve volném čase procházeli po městě, ochutnávali místní dobroty, koupali se v moři a měli pocit, že už nejsme skupina cizinců, ale blízcí kamarádi – právě v tom je kouzlo Erasmus+ projektů.

– Adéla

Jednalo se o můj první projekt Erasmus + a musím říci, že jsem byla příjemně překvapena. Strávili jsme 7 dní probíráním tématu migrace, kdy jsme za pomocí různých aktivit rozšiřovali své znalosti na toto téma. Odnáším si z projektu spoustu nových znalostí a hlavně blízkých přátel, kterých si nesmírně cením. Projekt bych doporučila všem, kteří mají chuť poznávat, objevovat nové věci a nebojí se vystoupit ze své komfortní zóny – už teď se těším na další projekt!🤍

– Megi

Věřím, že každý projekt má své unikátní kouzlo a tento projekt v Palermu měl pro mě kouzlo veliké. Program a workshopy zaměřené na problematiku diskriminace, vzájemného porozumění a hlavně především migrace do Evropské unie mě obohatily nejen z hlediska lepšího povědomí o těchto tématech, ale také mě posunuly i osobnostně. Jak organizátorka, tak účastníci projektu vytvořili úžasnou příjemnou atmosféru, která mne doprovázela od prvního dne až po můj návrat zpět do Čech. Bylo skvělé mít možnost poznat tamní sicilskou kulturu, ale také se dozvědět něco o zemích, odkud pocházeli další účastníci. Na projekt v Palermu stále rád vzpomínám a vytvořil jsem si nová krásná pouta.

– Štěpán

Projekt Decolonising Narratives byl nejlepším Erasmus+ projektem, na kterém jsem kdy byla. Organizátorům z italské organizace Maghweb se podařilo pojmout téma migrace s vážností, kterou si zaslouží, ale zároveň udržet produktivní a komfortní diskuzi bez jakéhokoliv konfliktu (přestože téma samo o sobě vyvolává silné emoce). 💪 K velkému úspěchu projektu u mě přispěl výběr účastníků – měli jsme štěstí a všichni jsme si strašně sedli. Určitě to nebylo naposledy, co jsme se s některými lidmi viděli. 🫶

– Kája

* Projekt Decolonising Narratives je financován z programu Erasmus+ Evropské unie.

Annual Conference and Meeting of Partners in Niš, Serbia
Příběhy účastníků – mezinárodního semináře EuroECO ve Španělsku